Niegrzecze dzieci czy dzieci źle wychowywane? Rozmowa z psychologiem.

/2085305

O CO PROSZĄ PANIE Z PRZEDSZKOLA----KLIKNIJ W OBRAZEK I PRZECZYTAJ

przedszkole-dzieci-przedszkolanka-zabawa-ARTICLE_MAIN-28739

"Chcę kupić godzinę Twojego czasu"

/1813731

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

Rozstanie z mamą jest dla dziecka dużym przeżyciem, ale to nie dramat, pod warunkiem, że dziecko będzie na nie przygotowane.
Adaptacja dziecka jest procesem, któremu poddawane jest nie tylko dziecko, ale, do którego musi i powinno być przygotowywane stopniowo.
Ten proces należy rozciągnąć w czasie, aby mogło oswoić się z myślą o tym, że pójdzie do przedszkola.

Aby proces adaptacji przebiegał we współpracy z rodzicami dziecka został opracowany "Dekalog mądrego rodzica”, z którym warto się zapoznać.

Dekalog mądrego rodzica.

1. Staraj się jak najwięcej mówić o przedszkolu. Pamiętaj, że jest to dla 3 - latka pojęcie zupełnie abstrakcyjne. Musisz powiedzieć dziecku, że będzie mogło się tam bawić z kolegami, rysować, lepić z plasteliny, że będą duże sale, zabawki. Jeśli będzie ci zadawało pytania, nie pozostawiaj żadnego z nich bez odpowiedzi.
2.Jeśli Twój maluch nie miał do tej pory kontaktu z rówieśnikami, postaraj się to nadrobić. Zaproś do siebie znajomych z dziećmi albo wybierzcie się na plac zabaw. Postaraj się, żeby dzieci bawiły się bez Twojego udziału.
3.Nie kupuj sama rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało w przedszkolu. Wybierzcie się razem po zakupy - pozwól, żeby dziecko same wybrało kapcie czy worek.
4.Sprawdź, czy Twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonywać proste codzienne czynności: zakładać sweter, czapkę, wkładać kapcie, jeść łyżką i widelcem. Jeśli okaże się, że ma z czymś problemy, poćwiczcie razem. Chwal je za każdy, nawet najmniejszym sukces.
5.Jeśli do tej pory dziecko nigdy nie rozstawało się z domem, zostaw je na godzinkę lub dwie u dziadków lub znajomych. To ważne, gdyż w przeciwnym razie przedszkole będzie mu sie kojarzyło z pierwszym rozstaniem.
Rady na pierwsze dni! Jak je przetrwać?
1.Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.
2.Kontroluj się, co mówisz. Zamiast "Już możemy wracać do domu", powiedz "teraz idziemy do domu". To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk, sugeruje, że przedszkole jest dla dziecka sytuacją przymusową, drugie - nie.
3.Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola Twój mąż. Rozstania z tatą są często mniej bolesne.
4.Przy rozstaniu bądźcie pogodni, bo Wasz niepokój łatwo udzieli się dziecku.

Chodzenie do przedszkola traktuj, jako zupełnie normalną rzecz. Rodzice bądźcie konsekwentni, gdyż przerwanie rytmu chodzenia do przedszkola przedłuży tylko proces adaptacji dziecka. Z czasem dziecko zrozumie, że chodzenie do przedszkola jest bardzo przyjemnym "obowiązkiem".